A háti kyphosis fokozott. Panaszokkal járó domború hát esetén Scheuermann-betegségre is kell gondolni, ami a csigolyák zárólemezének csontosodási zavara, a Bechterew- kór is fokozott háti domborulattal jár, sőt akár az osteoporosisnak is lehet a megjelenési formája. Éppen ezért domború hát esetén a pontos diagnózis felállítása érdekében érdemes szakemberhez fordulni.
A háti gerinc domború görbületét és ezzel a mellkas optimális élettani helyzetét az ágyéki lordosis mértéke, ezen keresztül a medence dőlés szöge határozza meg. A lapockák és vállak középhelyzetét a háti görbület ívének normális mértéke, valamint a hátizmok feszítő ereje, és a mellkas izmainak rugalmas nyújthatósága biztosítja.
Ha fokozott a háti kyphosis, a vállak előreesnek, a mellkas izmai zsugorodnak, a lapockát közelítő és lehúzó izmok gyengülnek. A mellkas izmai megrövidülnek, a légzésfunkció romlik, a mellkas állandó kilégző állásban kerül. A hajlított testtartás következtében a hasüreg is összenyomódik, ami tovább fokozza a légzésfunkció romlását. Ha az elülső fűrészizom (m. serratus anterior) is gyengül, a lapockák belső éle elemelkedik a mellkastól. A törzs többé-kevésbé előrehelyeződik, hogy a súlypontnak egyensúlyi helyzetet teremtsen.
Domború hát esetén a gyógytorna célja:
- medencekorrekció
- a gyengült izmok erősítése (felületes- és mélyhátizmok erősítése, „izomfűző”, a lumbalis gerincszakasz megfelelő alátámasztásával.
- zsugorodott, rövid, spasztikus izmok nyújtása (mellkas izmok)
- farizomzat erősítése
- csípőkörüli izmok nyújtása
- légzéstérfogat növelése (Schroth féle 3 dimenziós légzés)
Káros mozgásanyag:
- a hátizomzat további gyengülését, nyúlását okozó gyakorlatok,
- ágyéki lordosist fokozó gyakorlatok,
- statikus terhelés
- fokozott hátrahajlások (fészek, híd)
- fordított testhelyzetek (tarkón-, fejen-, kézenállás)
- függeszkedés
- rázkódással járó szökdelések, fel-le ugrások
- cipelés, emelés
- gurulóátfordulás
A személyre szabott speciális gyógytorna gyakorlatokat a gyógytornász a fokozatosság elvének megfelelően állítja össze.