A jól működő nyirokrendszer az immunrendszer illetve az egészség alappillére, ezért egy tökéletesen működő nyirokkeringésre van szüksége a szervezetnek.
Mi okozza a nyirokrendszer kóros működését?
- Táplálékokkal a szervezetbe került tartósítószerek, vegyszerek és egyéb méreganyagok.
- Civilizációs betegségek (allergia, narancsbőr) mozgás szegény életmód, az egész napos ülő vagy állással bíró munkakörök
- Túlsúly, az egészségtelen táplálkozás
- Genetikai adottságok miatt is lelassulhat a nyirokkeringés, amelynek következtében a felhalmozódott szövetnedvek pangást, nyiroködémát okoznak.
A nyiroködémának számos egyéb oka is lehet:
- műtétek, pl. a nyirokcsomók műtéti eltávolítása
- traumák, pl. nyirokcsomó működési zavarát okozó traumák
- sugárterápiás kezelések – a szerzett nyirok ödéma kockázata elsősorban a mellrák túlélők körében magas
- paraziták behatolása a nyirokrendszerbe.
Mi a nyirokmasszázs lényege, ami valójában nem is masszázs?
A nyirok drenázs nem masszázsról szól, hanem speciális fogástechnikára alapulva a betegség által meghatározott irányban és sorrendben egymás után következő ritmikus köröző és pumpáló fogások sorozatából áll. A kezelés során a nyirokköteles folyadékot tereljük a nyirok utak mentén a nyirokcsomók felé ezzel segítve a kiválasztást. Fokozzuk vele az anyagcsere folyamatokat, célunk a nyirokerek aktiválása, a nyirokkeringés fokozása, a pangó folyadék visszajuttatása a szövet közötti részekből a nyirokrendszerbe, ezáltal csökkentve a felhalmozódott nyiroködémát, duzzanatot (a végtagokon, has tájékon)
Mikor van szükség nyirokkezelésre?
- a nyiroködéma különböző formáinál: betegségek, műtétek, sérülések után, a nyirokkeringés fokozására, az ödéma csökkentésére
- reumás eredetű megbetegedéseknél fájdalomcsillapításra.