A visszeresség manapság sajnos népbetegségnek minősíthető és nem csak az esztétikai vonatkozása, hanem a súlyos szövődmények kialakulása miatt fontos odafigyelni rá. A közhiedelemmel ellentétben nemcsak az idős embereket és a nőket érinti, hanem a fiatal korosztályt is.
Az ember gyűjtőeres (vénás) rendszerét amely az elhasznált vért szállítja a szív felé, felületesen illetve mélyen futó vénák alkotják. A felületes vénák a bőr alatti szövetben haladnak és a mély gyűjtőeres rendszerbe torkollnak. A mélyvénák pedig mélyebben, az izmok között haladnak. A vénák üregében billentyűrendszer van amely szabályozza a vér áramlását. A felületesen haladó vénák hajlamosabbak a tágulásra.
A visszérbetegség akkor alakul ki, amikor a vénák falának rugalmassága csökken, a tágulat következtében a billentyűk ellenálló képessége csökken, a vér visszaáramlik és pangás jön létre. A rossz vérellátás hatással van a bőrre, szövetekre illetve az izmokra is.
A visszeresség rizikófaktorai:
- veleszületett kötőszöveti gyengeség. A hajlam általában örökletes, megfigyelhető, hogy visszeres szülőknek általában a gyermekei is visszeresek. Ilyen családokban a gyerekeknek még fontosabb a megelőzésre koncentrálni.
- mozgásszegény életmód,
- sok ülés
- súlyfelesleg
- terhesség
- álló munkát végzők
- hormonkészítményeket hosszú távon használók
- rossz statika, rossz terhelési viszonyok, lúdtalp
A visszérbetegség a tünetmentes változattól a súlyos, krónikus változatig bármilyen formában előfordulhat. Fontos, hogy időben a megfelelő kezelésben részesüljünk.
Milyen tünetekre érdemes figyelni?
- lábfájdalom, ami terhelésre fokozódik
- hangyamászás tünet”
- „nehézláb” érzet
- éjszakai lábgörcsök
- viszketés
- duzzanat
- különböző bőrtünetek, pigmentáció
A vénafunkció egészséges működésének elősegítése illetve a visszérbetegség megelőzése szempontjából fontos teendők:
- rendszeres mozgás, értorna
- ideális testsúly,
- jó statika, a végtagok optimális terhelése
- váltó fürdő (hideg-meleg) amely az érfal rugalmasságát fokozza
A visszérbetegség kezelése:
A visszerek kezelésének célja az érfal állapotának javítása, a vénás visszafolyás csökkentése, gyulladásgátlás.
– A konzervatív kezelés alapját a vénás torna (gyógytorna) képezi, amely a lábizmok pumpáló hatása révén az érfal rugalmasságát fokozza, a vénás keringést javítja.
– kompressziós gyógyharisnya használata
– orvosi felügyelt melletti gyógyszeres kezelés
– súlyos esetben műtéti megoldás
Fotó: sxc.hu