A FOLSAV leginkább a terhesség, magzatvédő vitaminok kapcsán jut az eszünkbe, hiszen legfontosabb szerepe köztudottan a magzati fejlődésben van. Mindenki halott róla, hogy a terhesség korai szakaszában az embrió gerincének velőcső záródása csak folsav jelenlétében megy végbe hibátlanul. Hiánya igen súlyos magzati rendellenességeket, fejlődési rendellenességeket idézhet elő (a legismertebb, a spina bifida súlyos változata, a nyitott gerinc).
Milyen más, kevésbé ismert szerepe van a folsavnak ?
- Segíti a sejtregenerációt,
- Antioxidáns, megköti az un. szabadgyököket,
- A vörös-, fehérvérsejtek, vérlemezkék képzésében vesz részt,
- Száj-, gyomor-, bélnyálkahártya regenerálódását lehetővé teszi,
- Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus) kockázatát,
- Az erek falát, hajszálereket, kötőszöveteket erősíti,
- Enyhíti az allergia, asztma tüneteit,
- Tudósok, pl. Mattson professzor és munkatársai szerint a Parkinson-kórral szembeni védelmet is elősegíti,
- Szintén kutatások eredményei bizonyítják, hogy a különböző rákfajták kialakulása ellen, sőt az Alzheimer-kór kialakulása ellen is igen jó hatású. Stb.
A folsav, egy vízben oldódó, az emberi táplálkozásból többnyire hiányzó vitamin, ezért fontos gondoskodni a megfelelő pótlásról. Felvételéhez és tárolásához B12 vitaminra is szükség van.
Napi ajánlott mennyiség 200-250 mikrogram, terhesek adagja ennek duplája, 400 mikrogram.
A legtöbb folsavat tartalmazó ételek: zöldségek (hüvelyesek, búzacsíra, spenót, brokkoli); gyümölcsök (szeder, fekete ribizli, sárgabarack, szőlő, grapefruit, narancs, citrom); máj; élesztő, stb.
1996-ban az USA-ban, az Élelmezési Minisztérium elrendelte a folsvnak különböző gabonafélékhez (kenyér) való hozzáadását, hogy táplálkozás útján mindenki hozzáférhessen a megfelelő mennyiséghez. Magyarországon ilyen intézkedés nincs, magunknak kell gondoskodni a megfelelő mennyiségről.
Hazánkban, Dr. Czeizel Endre orvos-genetikus, a folsav hatásának tanulmányozása terén végzett munkássága világszinten kimagasló.