Plexus brachialisnak hívjuk a kar mozgásaiért felelős idegek kötegét. Plexus brachialis neuritis során a karidegfonat sérül vagy iritálódik. Számos kutatás igazolja, hogy a karidegfonat nem csak cukorbetegség vagy alkoholos neuropátia miatt károsodhat, hanem sérülést vagy fertőzést követően is.
Tünetek (A brachialis neuritis kétféle formában fordul elő):
Akut plexus brachialis neuritis
Az akut forma hirtelen jelenik meg, és általában nincs ismert oka. Kezdetben éles, intenzív fájdalmat okoz a vállak körül. Idővel a fájdalom enyhül, és zsibbadás, bizsergés vagy izomgyengeség alakul ki.
A plexus brachialis sérülése
A túlzott nyomás, stressz vagy túlfeszítés károsíthatja a karfonatot.
A legtöbb ember számára az intenzív fájdalom az első tünet, amely a vállat vagy a nyak környékét érinti. A fájdalom a karokba és/vagy a kezekbe, illetve a mellkasba sugározhat. Az esetek körülbelül kétharmadában csak a test egyik oldalát érinti.
Egyéb tünetek:
- izomgyengeség
- rossz izomkontroll
- zsibbadás vagy bizsergés a karban, a vállban vagy a mellkasban
- szokatlan érzések a karban vagy a vállban
A legtöbb embernél a tünetek idővel eltűnnek. Ez azonban több hónapig vagy akár évekig is eltarthat.
A brachialis neuritis néhány kockázati tényezője
Genetika: A kutatások szerint örökletes is lehet. Még akkor is, ha valaki hordozza az örökletes neuralgikus amiotrófia génjét, előfordulhat, hogy addig nem jelentkeznek tünetek, amíg egy sérülés vagy betegség nem aktiválja a gént.
Fertőzés: Különböző tanulmányok, megbízható források szerint a brachialis ideggyulladás 25-55% -a fertőzést követően alakul ki. Pl. felső légúti betegségek, influenza, himlő, HIV, tífusz
Kor: 20-a évektől kezdve bármely életkorban megjelenhet
Autoimmun rendellenesség: Egyes kutatások azt sugallják, hogy a mielin károsodása (idegek védőburka), felelős a brachialis neuritis bizonyos formáiért. A Parsonage-Turner-szindróma nevű brachialis neuritis gyakran előfordul nyilvánvaló ok nélkül, és a szakértők összefüggést látnak az autoimmun gyulladással.
Nem: A férfiaknál nagyobb valószínűséggel alakul ki brachialis neuritis.
Egyéb okok: Az idegeket és az izmokat megterhelő vagy károsító egyéb tényezők növelhetik a kockázatot. Egyes kutatások szerint a terhesség és a megerőltető testmozgás fokozza a brachialis neuritis kialakulását.
Perinatális sérülés. A plexus brachialis (karidegfonat) sérülése létrejöhet megszületéskor, ezt újszülöttkori karidegfonat sérülésnek nevezzük.
Kezelés
- nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID),
- gyógytorna-fizikoterápia, hogy az érintett izmok ne sorvadjanak
- elektromos idegstimuláció,
- lágylézer kezelés,
- hideg terápia,
- szükség esetén szteroidos injekciók,
- életmódváltás