A pattanó csípő lehet ártalmatlan, de ízületi károsodáshoz és fájdalomhoz vezethet.
- Belső pattanó csípő (coxa saltans interna) amikor az iliopsoas ín átugrik az eminentia iliopectinean vagy ritkább esetben a combcsont (femur) fejen.
Csípőhajlításból (flexio) nyújtásba (extensio) történő mozgás során jön létre a kattanás. Ez lehet pici, alig hallható-, de lehet nagyobb, messziről is hallható kattanás. Az esetek egy részében tünet nélküli, de van, hogy fájdalommal párosul. A fájdalmat az iliopsoas ín környékén lévő bursitis, illetve tendinitis okozza. A pattanást a páciens reprodukálni tudja. Fizikális vizsgálat során provokálható a kattanás: a beteg hanyatt fekvésben van, a csípőt flexió abdukció és kirotációs helyzetből extensio addukció és berotációs helyzetbe visszük.
Mikor jelentkezhet a kattanás?
- futás közben,
- amikor a csípő 90 fokot meghaladó hajlított helyzetből kinyúlik, pl. ülő helyzetből történő felálláskor
Tünetek:
- kattanás,
- hirtelen megjelenő éles fájdalom a csípő elején, az ágyék mélyén,
- aktivitás során fokozatosan súlyosbodik a fájdalom, mivel az ismételt irritáció az ínak gyulladását okozza
A belső pattanó csípő a leggyakoribb típus. A csípőízület elején elhelyezkedő bursa fájdalmas gyulladásával járhat. Ezt a gyulladást ILIOPSOAS BURSITIS– nek nevezik
- Külső pattanó csípő (externum), amikor a tractus iliotibialis ugrik át a csípő lateralis oldalán a trochanten major-on.
Külső pattanó csípő esetén a tractus iliotibialis főleg hátsó része ugrik át a nagy tompor felett, ez leggyakrabban nem okoz tüneteket. Fizikális vizsgálat során oldalt fekvésben kiváltható a kattanás.
Mikor jelentkezhet a kattanás?
- legtöbbször csípőflexió során alakul ki,
- rotációra is létrejöhet,
- futáskor és lépcsőzés közben,
- nehéz terhek cipelése közben
Tünetek:
- a csípőkattanást időnként éles, hirtelen fájdalom kíséri a csípő külső oldalán,
- van, hogy a páciens a kattanást úgy éli meg, mintha a combfej ki akarna ugrani a vápából (valójában nem erről van szó),
- az aktivitás, terhelés fokozza a tüneteket,
- az ismételt irritáció gyulladást okozhat, úgynevezett TROCHANTER BURSITIS-t
- a fájdalmas tünetek fokozatosan alakulnak ki, kezdetben csak diszkomfortérzés formájában van jelen, később a fájdalom fokozódhat.
Kezelési lehetőségek:
Gyógytorna
– szakszerű nyújtás, izomerősítés,
– trigger pont-kezelés,
– személyre szabott testtartásjavítás, amely megváltoztatja a csípő biomechanikáját
Lágylézer kezelés
– az ín- és izomgyógyulást a lágylézer kezelés segíti. Gyulladáscsökkentő és sejtregeneráló hatása révén stimulálja a bőr alatti lágyrészeket,
Injekciók – szükség esetén