A metabolikus szindróma egy, az emberek egészségét leginkább veszélyeztető tünetegyüttes. Szerencsére megfelelő életmóddal ez a „betegség” megelőzhető, ezért fontos erről a kórképről beszélni.
A metabolikus szindróma tünetei:
- Súlyfölösleg , különösen a haskörfogat növekedése – a rejtett hasi zsír felszaporodása (alma típusú elhízás) igen veszélyes, hiszen a hasüregben a létfontosságú szerveinket körülvevő nagy mennyiségű úgynevezett viscerális zsír, növeli a különböző halált okozó betegségek kockázatát mint például 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, infarktus, stroke, trombózis, infarktus.
- Magas inzulinmennyiség a vérben
- Magas vérnyomás,
- Megváltozott vérkép – a triglicerid és az LDL (rossz koleszterin) értéke emelkedett, a HDL (a jó illetve védő koleszterin) értéke csökkent a vérben
Rizikófaktorok, amelyek hajlamosítanak a metabolikus szindróma kialakulására:
- Elhízás, helytelen táplálkozás
- Inaktív életmód, mozgás hiánya
- Dohányzás
- Stressz
- Pozitív családi anamnézis, vagyis valamilyen betegség pl. cukorbetegség a családban
- Életkor; az életkorral a metabolikus szindróma kialakulásának kockázata nő, bár a Rochester Egyetem Orvosi Központjának kutatói szerint USA-ban valószínűleg majdnem minden tízedik tini metabolikus szindrómában szenved.
A metabolikus szindrómaszindróma megelőzése, kezelése:
Megfelelő életmóddal, helyes táplálkozással és mozgással a tünetegyüttes kialakulása megelőzhető! Ha a metabolikus szindróma tüneteit észleli magán azonnal forduljon orvoshoz, bízza magát szakemberre, mert a személyre szabott, speciális kezelés a gyors és hatékony megoldás. Elhanyagolt esetben vagy szakszerűtlen kezelés esetén szövődmények alakulhatnak ki, és az érelváltozások növelhetik a szívbetegségek ,a stroke, és egyéb betegségek (veseelégtelenség, retina károsodások, impotencia, stb.) kialakulásának kockázatát is.
Áttörés a metabolikus szindróma gyógyításában
A központi idegrendszer működésének befolyásolása nélkül is orvosolható az elhízással és magas vérnyomással járó metabolikus szindróma – mondta előadásában Kúnos György, orvos, farmakológus, endokrinológus. A cikk elolvasásához kattintson ide!
fotó: sxc.hu