A felső végtag leggyakoribb sérülései: m. supraspinatus tendinitise, a rotatorköpeny szakadása, m.biceps szakadása, az acromioclavicularis ízület ficama, epicondylitis humeri (teniszkönyök)
Az emberek nagy része nyáron szívesebben sportol, előtérbe kerülnek a szabadtéri tevékenységek: tollaslabda, strandröplabda (beach volleyball), tenisz, golf, stb. Ezek a sportok igénybe veszik a felső végtagokat, és az egyszerű izomlázon kívül gyakran szembesülünk különböző sérülésekkel, fájdalmakkal.
M. supraspinatus tendinitise, a rotatorköpeny szakadása
A m. supraspinatus a rotatorköpeny egyik legfontosabb izma, fő feladata, hogy a felkarcsontot a vápához rögzíti, a felkart emeli és kifelé forgatja. Ez az izom sérül leggyakrabban aminek következtében a kar távolítása (abductio) nehezített. A m. supraspinatus általában a tapadási helye környékén sérül. Ha a kar lóg nem fáj, távolításnál azonban a vállboltozat a lig. Coracoacromialis alá szorul, ezért hirtelen fellépő fájdalom („impigment”) jön létre. A fájdalom akkor szűnik, ha az izom elhagyja a subacromialis teret. Az izom teljes szakadása esetén a felkart nem lehet távolítani.
Részletesebben a rotatorköpenyről itt.
M. biceps brachii sérülései
A biceps izom, a vállövet az alkarral köti össze, fő tevékenysége a könyök hajlítása és forgatása illetve a felkar vállizületi stabilizálása. Fontos szerepet játszik a fej feletti mozgásokban.
A biceps izom sérülései közül, az izom (hosszú feje) inának a tendinitise (gyulladása) illetve szakadása a leggyakoribb. Mivel az ín az ízületi tokon belül megtörik, könnyen degenerálódik, gyakran gyulladás jön létre.
Leggyakoribb panaszok:
- A fájdalmas terület a humerusfej (felkarcsont) előtt kitapintható
- Ínszakadáskor duzzanat tapintható az izomban.
- Az érintett felső végtag gyengesége jellemző
- Izomfájdalom jelentkezik az érintett kar izmaiban
- Vállfájdalom amely hirtelen mozdulatokra vagy terhelésre fokozódik
- Tenyerét az érintett nem tudja felfelé fordítani
Kulcscsont-vállcsúcsi (acromioclavicularis) ízület ficama
Gyakran előforduló sérülés, leggyakrabban vállra vagy nyújtott kézre esésnél jön létre. A tünetek a sérülés mértékétől függően igen változóak:
- fájdalom ami mozgásra fokozódik, különösen a kar beforgatásakor,
- látható elváltozás, a kulcscsont lateralis végének előre emelkedése miatt
- a szalagok részleges vagy teljes szakadásának megfelelően, különböző mértékű (első-, másod-, illetve harmadfokú) ficam
Vállkörnyéki nyálkatömlő gyulladás (váll bursitis)
A kar fej feletti mozgásainál létrejött gyulladás, amelyet létrehozhat túlzott megeröltetés, szakszerűtlen sportolás, vállizmok gyengesége, vagy akár laza vállízület.
Tünetei:
- a váll csúcsán vagy a vállkörnyéki izmokban jelentkező fájdalom
- mozgásra, főleg a kar fej felé emelésekor fokozódó fájdalom
Epicondylitis humeri (teniszkönyök)
A teniszkönyök, a felkarcsont alsó, külső részének (lateralis epicondylus) gyulladása következtében kialakult tüneteggyüttes
Kóreredet:
- gyulladásos állapotok
- mikrotraumák sorozata
- mikroszkópos vagy makroszkópos szakadás az inak eredésénél
- a csukló és az ujjak ismétlődő terhelése következtében az ín tapadásánál létrejött irritáció
- synovialis hárhya irritációja
Tünetek:
- fájdalom a humerus (felkarcsont) lateralis epicondylusán
- az ujjak mozgatásakor a fájdalom fokozódik
- hosszantartó, elhúzódó esetekben a röntgenfelvételen, az ín tapadásánál meszesedés figyelhető meg.
Az esetek többségében a komplex konzervatív kezelés eredményes. Akut stádiumban aktív nyugalomba helyezés (gipszsín), gyulladáscsökkentő antireumatikumok, lokális szteroid, fizioterápia javasolt. Az akut stádium utáni legfontosabb kezelési módszer a személyre szabott speciális gyógytorna.
A sérülések elkerülése érdekében fontos a sport előtti bemelegítés, nyújtás, illetve a befejezés utáni levezetés.A sportsérülések utáni rehabilitáció lényege a gyógytorna! Jó funkciójú stabil ízület létrehozása érdekében vegye igénybe szakemberek professzionális segítségét.