A mák nem csak élelmiszernövény, hanem kiváló gyógynövény, amit már nagyon régóta termesztenek és a gyógyászatban, gyógyszeriparban világszerte alkalmaznak.
A mákteát már az ókori Egyiptomban, Mezoptámiában is fogyasztották. Az egyiptomiak a zöldmák nedvét gyógyszerként alkalmazták különböző fájdalomcsillapításra. Kínában pedig több mint négyezer éve isznak mákteát.
A mákszem konyhai felhasználása hazánkban is sokrétű. A leginkább ismert és kedvelt a mákos bejgli, mákos guba, mákos tészta, és különböző mákos sütemények.
Kevésbé ismert viszont a mák csontokra kifejtett jótékony hatása.
A mák csontozatunk első számú természetes gyógyszere, amely segít megelőzni a csontritkulást, megállítja a csontszövetek leépülési folyamatát és segíti a regenerálódást.
Tudományos kutatások kimutatták, hogy a mákban található olajnak igen magas a foszfortartalma, ez pedig felelős a kalcium hatékony felszívódásáért és a csontokba való beépüléséért. A mák nagy mennyiségű magnéziumot, ásványi sókat és vitaminokat is tartalmaz.
Szlovákiában több évvel ezelőtt felszámoltak egy temetőt, ahol az exhumálásánál dolgozó szakemberek legnagyobb meglepetésére a csontok teljesen ép állapotban voltak.
Az ok kiderítésén munkálkodó kutatók rájöttek arra, hogy a környéken máktermesztéssel foglalkoztak, és heti több alkalommal fogyasztottak étkezési mákot különböző ételek formájában.
A gyógynövényboltban kapható mákolaj ajánlott adagja:
- A csontállomány megtartására, 1-2 mokkáskanál étkezés közben,
- Csontritkulás esetén, 3-4 mokkáskanál, étkezés közben.
A csontritkulás megelőzésére és gyógyítására igen kedvező hatású a medvehagyma alkoholos változata (Bálint János), amit gyógynövény boltokban lehet kapni.
A csontok, ízületek épségének megőrzését támogatja a krill olaj (krill rákok-Euphasia Superba) kivonata.
Fontos tudnivaló: mákgubó otthoni gyógyászati célokra nem alkalmazható, mert mérgező hatóanyagokat tartalmaz!!!!
A fent leírtak nem helyettesítik a csontritkulás egyik legjobb gyógymódját, a gyógytornát, illetve a mozgást.