Statisztikai adatok alapján a derékfájdalmak nagy százalékét a gerinc instabilitása okozza.
Mit jelent az instabilitás?
A gerinc instabilitása azt jelenti, hogy bizonyos csigolyák közt a normálisnál nagyobb terjedelmű mozgás jön létre, vagyis a problémás gerinc-szegmentum feszes, eggyütt mozgó rendszere megbomlik. Ez egy kóros folyamat, amely a mikro mozgástól (mikroinstabilitás) a nagyobb (lötyögősebb) instabilitásig bármilyen formában megnyilvánulhat, az eltérés mértékének megfelelő tüneteket okozva.
Mi lehet ennek az oka? Hogyan alakulhat ki az instabilitás?
- sérülés, trauma
- spondylolisthesis (csigolyaelcsúszás)
- szalagrendszer károsodása
- porckorong degeneráció
Az ágyéki gerinc instabilitás tünetei
- Terhelésre fokozódó fájdalom (kis mechanikai terhelésre nagy fájdalom válasz)
- A nap végére fokozódó fájdalom
- Fájdalomfokozódás hirtelen, gyors mozdulatra
- Kényszertartás (antalgiás tartás)
- A gerinc mozgáskorlátozottsága
- Sántítás
- A fájdalom lehet övszerű, fartájékot-, csípőt-, térdet-, illetve a láb hátsó-külső felszínét érintő
- Az idegi nyomásból eredő tünetek, fájdalom vagy zsibbadás, amely általában lágyékba, (herébe) illetve a láb elülső-belső felszínére sugároznak.
- Alsó végtag egyes területeinek érzéketlensége
- Láb izomcsoportjainak gyengülése vagy bénulása (pl. peroneus bénulás, a páciens nem képes emelni a lábfejét)
- Súlyosabb esetben vizelési-székelési nehézségek
Mi a megoldás?
Feltétlen forduljon szakemberhez, mert, alapos és differenciált vizsgálaton alapul az egyéni (személyre szabott) terápiás terv elkészítése. Elsősorban tisztázni kell, hogy mi áll a fájdalom illetve a tünetek hátterében; mit is kezelünk valójában: discogén-, kisízületi- vagy funkcionális instabilitást? Az oki terápia az, amivel viszonylag gyorsan, a megfelelő eredményt elérjük!
Ágyéki gerincstabilizáló gyógytorna a megoldás!
A degeneratív elváltozások okozta fájdalom következtében a külső nagy-vázizmok görcsössé válnak, a mélyen húzódó, stabilitásért felelős kis-izmok pedig elgyengülnek. A gyógytornász-fizioterapeuta által személyre szabott kezelési terv célja a gerinc egészséges izomműködésének helyreállítása, stabilizálása! A létrejött triggerpontok kezelése manuálisan illetve lágylézer terápiával.
A legfőbb teendő a gerinc belső mély stabilizációs rendszerének (musculus transversus abdominis, musculi multifidii, medencefenék izomzat, rekeszizom) erősítése, az ún. izomfűző kialakítása melyeknek a gerinc stabilizálása mellett fontos szerepe van a felegyenesedett testtartás megtartásában is. A leggyakoribb fiatalkori gerincpanaszok hátterében általában a stabilizációs izmok gyengesége vagy hiánya áll.
Hogyan alakítható ki a stabilizációs izomrendszer?
Körültekintő vizsgálat után a gyógytornász személyre szabja a páciens gyakorlatait és betanítja azokat. A hosszú távú megoldás alapfeltétele, hogy a betanított feladatokat a páciens otthonában rendszeresen végezze, egy részletes útmutató alapján. A Súlypont Ízületklinikán az óra végén, a házi feladat, egy füzet formájában, fényképekkel illusztrálva kerül átadásra. A gyakorlatok egyszerűek, könnyen kivitelezhetőek, nem eszközigényesek, minden generáció számára érthetőek.