Telefon

+36 (30) 310 7266

Email cím

sulypont@sulypont.hu

Csípőkopás és térdkopás esetén milyen tünetekre figyeljünk?

Az alsó végtagok ízületi kopása esetén a tünetek általában fokozatosan jelentkeznek. A legkorábbi figyelmeztető jel általában a megterhelést követő izomlázérzet, illetve a beindulási nehézség, ami mozgással „bejáratódik”. Viszonylag korai tünet a pihenést követő „ízületi merevség” érzete is.

Az ízületi kopás vezető tünete a fájdalom. Vigyázat, a fájdalmat nem mindig a kopás helyén érezzük, ez nagyon megtévesztő lehet! Csípőízületi kopás esetén például – az ízület érzőbeidegzése miatt – a fájdalmat gyakran a térd belső oldalán, lágyékhajlatban, illetve a comb külső oldalán érzékeljük. Ezért fordulhat elő az, hogy amíg a páciens térdpanaszait „kezel(tet)i”, addig a csípőízületi kopása egyre nagyobb mértéket ölt.

A fájdalom mértéke egyénenként változik, intenzitását pedig a külső környezeti tényezők is befolyásolhatják. Tartósabb megterhelés, kedvezőtlen időjárási viszonyok, kisebb traumák fokozhatják a fájdalmérzetet. A kopásos folyamat előrehaladását a fájdalmas periódusok sűrűsödése és fokozódása jelzi. A fájdalom lehet tompa, hasogató, egy ponton- vagy körül írt területen jelentkező, esetleg kisugárzó típusú.

A mozgásbeszűkülés az ízületi kopás viszonylag korai stádiumában is jelentkezhet. A mozgáshatárokat csökkentő kontraktúra kezdetben izomeredetű és a védekező mechanizmus eredményeképpen jön létre. Később – főleg kezeletlen esetben – a gyógytorna hiányában az ízületi tok zsugorodása miatt jön létre funkcióromlás. Az ízületi kopás jellegzetessége az izmok atrófiája (sorvadása). Az aktív mozgások beszűkülése, illetve az ízület funkció romlása elsősorban a kontraktúra, illetve az izomatrófia mértékétől függ.

A páciens sántítása kezdetben voltaképpen a fájdalom következtében kialakuló ún. „kímélő sántítás”, később a kontraktúrák okozta mozgásbeszűkülés, illetve végtagrövidülés fokozza e sántítás mértékét. A lépcsőn járás kifejezetten nehézséget jelent, csípőkopásnál a lépcsőn felfelé, térdízületi kopásnál pedig lefelé menet jelentkezik a fájdalom.

Csípőízület mozgásbeszűkülése:

A kopás korai stádiumában már észlelhető a berotációs (befeléfordítás) és adbdukciós (távolítás) irányú korlátozottsága az érintett ízületnek, valamint a comb belső oldalán található adduktor (közelítő) izmok megvastagodása, feszülése. A kopás előrehaladásával az ízület funkciója fokozatosan romlik, a rotáció teljesen megszűnik, a combok távolítása egyre nehezebbé válik. A csípőízület hajlítása-nyújtása (flexió-extenzió) is egyre rosszabbodik.

Térdízület mozgásbeszűkülése:

A térdízület mozgásbeszűkülése hajlítási, illetve nyújtási (flexio-extenzió) irányban már a kopás viszonylag korai stádiumában érzékelhető. Az ízület mozgatása közben gyakran recsegő-ropogó hang hallható. A folyamat előrehaladásával a térdízületi porcfelszín felpuhulása, majd felrostozódása, illetve az ízületben kialakuló steril gyulladás miatt a térdízület deformitása következik be. A kialakult synovitis miatt létrejött duzzanat, illetve az ízületi széleken megjelenő osteophyták tapinthatóvá válnak. A nagy térdstabilizátorunk, azaz a combizmunk (m. quadriceps) sorvadása miatt a térdízület instabilitása tovább fokozódik.

Elkerülhető-e az ízületi kopás?

Miden ízületi kopásban szenvedő páciens rémülettel gondol arra, hogy a későbbiekben protézisre lesz szüksége.

Mi a teendő, hogy elkerüljük a beavatkozást?

A korai diagnózist követő professzionális kezeléssel megakadályozható, illetve késleltethető a nagymértékű kopás kialakulása.

  • Fontos, hogy a fent említett korai tünetek észlelése esetén azonnal forduljunk szakemberhez! Ne próbáljuk önmagunkat diagnosztizálni, illetve kezelni.
  • A megelőzés egész életre szóló feladat, ugyan soha sem késő, de érdemes minél előbb elkezdeni. Ha a családban van ízületi panaszos, akkor fokozottan érdemes figyelni a prevencióra.
  • Bármilyen ízületet érintő (veleszületett vagy szerzett) szerkezeti eltérés magában hordozza a kopás lehetőségét. (Ilyen eltérés például a veleszületett csípőficam, a tengelyállás-eltérések, az ízületi gyulladás, az ízületbe hatoló törések, traumák stb.)
  • A rossz statika, az ízületek nem megfelelő használata hosszútávon szintén rizikófaktort jelenthetnek.
  • Az ízületi panaszokkal küszködőknek különösen óvakodni kell a súlyfeleslegtől.
  • A kezdeti tünetek észlelésekor fontos elkezdeni a diagnózisnak, a kopás mértékének, illetve az alkati adottságoknak megfelelő speciális gyógytornát. Fontos, hogy a gyógytorna ne csak az ízületek élettani körülményeinek javítására, az ízület funkciójának javítására irányuljon, hanem a terhelési viszonyok rendezésére, az ízületek tehermentesítésére is! Ne csak a fájdalom megszüntetését célzó tüneti kezelésekre helyezzük a hangsúlyt, hanem az ízületi kopást megelőző oki terápiára is.